Dolegliwości bólowe, zwane często [b]zakwasami[/b] najczęściej dają się we znaki tym, którzy uprawiają sport nieregularnie i niesystematycznie, bądź też od czasu do czasu wykonują cięższe i bardziej intensywne prace fizyczne. Mięśnie, które nie są przyzwyczajone do tak obciążającego wysiłku nie dają sobie wtedy rady z tak dużym obciążeniem, które zostało narzucone znienacka, co szybko objawia się pod postacią bólu mięśniowego oraz spowolnienia ruchowego.

Przede wszystkim – rozgrzewka!

Jest to pierwszy krok, który należy wykonać przed treningiem. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń i już nasz organizm inaczej zareaguje na cięższe ćwiczenia i większy wysiłek fizyczny. Aby wykonać rozgrzewkę, można zrobić krążenie ramion, przysiady, pajacyki, a także truchtać i maszerować w miejscu.

A tutaj sprawdzisz najlepsze ciekawostki o batonach proteinowych.

Po drugie – właściwe ćwiczenia.

Po prawidłowym wykonaniu rozgrzewki przechodzimy do właściwej aktywności fizycznej lub ćwiczeń. Rozgrzewka jest bardzo ważna i nie należy jej pomijać.
Natomiast jeśli chodzi oćwiczenia lub właściwą aktywność – tutaj obowiązuje zasada stopniowania intensywności oraz co jest bardzo ważne, dostosowania ćwiczeń do aktualnej kondycji fizycznej.

Po trzecie – wyciszenie.

Po aktywności fizycznej należy uspokoić i wyciszyć organizm wykonując ćwiczenia oddechowe lub rozciągające. Mięśnie, które były najbardziej aktywne podczas treningu zasługują na największą uwagę pod tym względem.

Konieczne nawodnienie.

Fizjoterapeuci oraz trenerzy przypominają, aby podczas wysiłku fizycznego nawadniać organizm wodą. Do sprawdzonych sposobów zapobiegania zakwasom należą również napoje z dodatkiem soku z cytryny i miodu lub sok z wiśni. Liczne badania wykazują na dobroczynny wpływ wiśni na mięśnie, co jest dosyć mało znanym faktem.