Celem wielu osób, które trenują, jest nabranie mięśni. Są różne metody na osiągnięcie tego wzrostu masy mięśniowej, a niewątpliwie jedną z najskuteczniejszych jest drop set.

Co to są drop sety?

Metoda ta polega na tym, że najpierw wykonujemy „normalną” serie ćwiczeń, jednak zamiast zastosować okres odpoczynku na koniec, wykonujemy kolejną serię obniżając ciężar, aż do osiągnięcia niewydolności mięśniowej.

Jeśli chcemy osiągnąć cele, które stawiamy sobie za pomocą tej metody, kluczowe będzie wyeliminowanie czasu odpoczynku pomiędzy serią konwencjonalną a serią do wyczerpania mięśni. Wchodzi tu w grę podstawowy dla tej metody czynnik, jakim jest organizacja i rozmieszczenie ciężarów

Unikanie niepotrzebnych strat czasu między zestawami będzie kluczowe, jeśli chcemy osiągnąć nasze cele. W tym sensie praca z krążkami lub praca z hantlami może być bardziej efektywna niż praca ze sztangą i dyskami, ponieważ nie będziemy musieli tracić czasu na usuwanie dysków ze sztang.

Znaczenie techniki w drop setach

Jeśli normalnie w ćwiczeniach siłowych technika nie podlega negocjacjom, w drop setach to stwierdzenie zyskuje jeszcze większą wagę. Jeśli chcemy, aby nasza praca była zarówno wydajna, jak i skuteczna, musimy zwrócić szczególną uwagę na technikę jej wykonywania. W http://www.osobistytrener.pl szczegółowo poznasz porady dotyczące prawidłowej techniki ćwiczeń.

Co nauka mówi o drop setach?

Jeśli chodzi o dowody naukowe, które istnieją na ten temat, są dwie strony. Z jednej strony jedna strona przekonuje, że trening w postaci drop setów poprawia hipertrofię w porównaniu z bardziej tradycyjną metodą, a inna grupa twierdzi, że różnic nie ma.

Grupa Angleri i Libardi, porównała w swojej pracy zarówno drop sety, w odniesieniu do „tradycyjnego” treningu. W pracy tej oceniali grupę badanych, którzy przez 3 miesiące wykonywali 3 różne programy treningowe. Wyniki były uderzające, ponieważ nie wykazały prawie żadnych istotnych różnic między drop setami a bardziej tradycyjnym treningiem.

Co innego można wywnioskować z pracy grupy Finka, Kiluchi i Nakazato, gdzie jedno z ich badań skupiało się na badaniu poziomów hipertrofii na poziomie tricepsu. Wyniki były pouczające, gdyż po pracy z drop setem zauważono wzrost grubości mięśni i poziomu odczuwalnego wysiłku w porównaniu z metodą tradycyjną.