Uznałeś, że morsowanie to naprawdę fantastyczny sposób na zadbanie o zdrowie, dlatego koniec końców postanowiłeś pokonać swój początkowy opór i samodzielnie zająć się moczeniem się w zimnej wodzie? W takim razie nie ma już na co czekać. Im szybciej zaczniesz morsować, tym prędzej przekonasz się, jak ciekawa (i przyjemna!) jest to aktywność. Z tego krótkiego poradnika dowiesz się, jak zacząć morsować. Będziesz mógł więc odpowiednio przygotować się do nowej dla ciebie aktywności, aby podejść do niej ze spokojem i nie wystawiać się na niepotrzebny stres.

Najważniejsza kwestia związana z przygotowaniem do morsowania tyczy się podstawowych badań lekarskich. Nawet jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio chorowałeś i nie cierpisz na nadciśnienie, ani nawet nie masz nadwagi, powinieneś mimo wszystko odwiedzić chociażby lekarza rodzinnego, by porozmawiać z nim o swoich planach. Wbrew powszechnym przekonaniom morsowanie nie jest aktywnością uniwersalną czy tym bardziej aktywnością dobrą dla każdego. Przeciwwskazaniami w tym przypadku będą m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, niedoczynność tarczycy, osłabienie układu immunologicznego, zaburzenia neurologiczne takie jak padaczka, ciąża czy nawet ogólna naturalna nietolerancja zimna.

Jeżeli lubisz nietuzinkowe fakty ze sportów zimowych, koniecznie sprawdź, w jaki sposób upokorzono polskich łyżwiarzy jazdy figurowej na Mistrzostwach Polski seniorów.

Jesteś zdrowy, a twój lekarz nie widzi żadnych powodów, przez które nie mógłbyś morsować? W takim razie czas na wykonanie drugiego kroku. Nie będzie nim jednak wejście do wody, a… zimny prysznic. Morsowanie warto bowiem poprzedzić właśnie tą aktywnością. Zimne prysznice nie należą może do najprzyjemniejszych, ale świetnie zahartowują cały organizm i pozwalają ciału przyzwyczaić się do kontaktu z niską temperaturą wody. Praktykujesz je w domu, dlatego w każdej chwili możesz z nich zrezygnować. Mimo wszystko staraj się wytrzymać pod takim zimnym prysznicem przynajmniej jedną minutę i powtarzaj go codziennie aż do skutku. Gdy już to przestanie być dla ciebie jakkolwiek ciężkie, przejdź do swojej głównej zaplanowanej aktywności. Teraz już wiesz, jak zacząć morsować, więc możesz to po prostu zrobić.