W dzisiejszych czasach wiele się mówi o tym, że liczenie spożywanych kilokalorii w ciągu dnia jest niezbędne, aby schudnąć. Owszem, jest to dużo dokładniejsza i prostsza droga dla naszego organizmu, lecz w odchudzaniu liczy się tylko i wyłącznie przebywanie w deficycie energetycznym. Żeby go wykreować nie musimy ważyć każdego składnika i liczyć kcal. Wystarczy stosować się do kilku bardzo ważnych rzeczy.


Ważnym aspektem jest aktywność fizyczna. Pozwala ona nam na wykreowanie deficytu kalorycznego, który skutkuje utratą wagi. Istnieje szereg różnych aktywności fizycznych, które umożliwiają spalanie dużej ilości kcal. Są to takie czynności jak: bieganie, trening siłowy, sporty walki, jazda na rowerze, jazda na nartach, joga, tabata i trening HIIT. Aktywność fizyczna pozwala nie tylko na spalanie kilokalorii, poprawia nasze samopoczucie, kondycję, zdrowie fizyczne i psychiczne.


Kolejnym czynnikiem wpływającym na odchudzanie jest unikanie słodkich napojów. Mają one ogromne ilości cukru, który nie jest nam potrzebny w takiej dawce. Słodkie napoje mają również bardzo dużo kcal, które nas nie sycą, tylko powodują głód. Niezwykle przydatnym zamiennikiem będą napoje zero, które nie posiadają wartości energetycznej. Zaspokoją one naszą ochotę na coś słodkiego, a nie dostarczą zbędnego cukru. Oczywiście nie można też przesadzać i traktować takich zamienników jak wodę, ponieważ zawierają duże ilości słodzików, barwników i konserwantów.


Następnym sposobem na wykreowanie deficytu kalorycznego będzie jedzenie dużej ilości warzyw i owoców. Dodanie ich do posiłków wydłuży uczucie sytości oraz dostarczy wiele cennych witamin i minerałów. Najmniej kaloryczne owoce i warzywa to np.: pomidory, truskawki, maliny, jagody, cukinia, bakłażan, papryka. Warto również spożywać kiełki roślin oraz sałatki, mają one niezwykle niską kaloryczność, a zapewniają uczucie sytości na długo.
Kolejnym sposobem na odchudzenie się będzie zamiana produktów na produkty light, czyli odtłuszczone wersje. Mleko 2% można zastąpić mlekiem 0,5%, jogurt grecki można zamienić na islandzki(skyr), chipsy smażone można zamienić na wersję pieczoną. Istnieje wiele różnych zamienników produktów codziennych na produkty light. Dlaczego to pomaga w odchudzaniu? Tłuszcz posiada wysoką wartość energetyczną(1g tłuszczu to 9kcal), więc jeśli będziemy stosować produkty odchudzone, pozwoli nam to ograniczyć spożywane kilokalorie w ciągu dnia, co wykreuje deficyt energetyczny.


Następnym sposobem będzie odpowiednia ilość białka w naszej diecie. Białko jest najważniejszym budulcem dla naszego organizmu. Ten makroskładnik zapewnia nam długie uczucie sytości po posiłku oraz pozwala na utrzymanie masy mięśniowej podczas deficytu kalorycznego. Zalecana podaż białka na dzień to min 2g/kg masy ciała. Wymieniony makroskładnik powinien znajdować się w każdym posiłku, który spożywamy w postaci np.: odżywki białkowej, mięsa, szynki, sera, mleka, jogurtu, ciecierzycy lub soczewicy.