Somatotyp to pojęcie, z którym spotykamy się podczas czytania informacji o treningach i diecie. Jest to typ budowy ciała. Wyróżniamy trzy podstawowe somatotypy, a są to ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Układając plan treningowy i dietę powinniśmy wziąć pod uwagę somatotyp. Bez tego może być nam ciężko osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Jak typ budowy ciała wpływa na trening?

Pierwszym z somatotypów jest ektomorfik. To z natury wysoka i szczupła osoba. Ten typ charakteryzuje się szybką przemianą materii. Ektomorfik nawet przy sporej nadwyżce kalorycznej utrzyma swój szczupły wygląd. Musimy również uważać na zjawisko skinny fat, które często występuje właśnie u ektomorfików. Ma to związek z nadmiarem kalorii, które spożywamy. Z czasem nadwyżka kalorii może się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej. Najczęściej będą to okolice brzucha, klatki piersiowej, a także ud. Przyczyną tego stanu jest zbyt mała ilość tkanki mięśniowej, która spaliłaby nadwyżkę kalorii. Trening ektomorfika powinien odbywać się przy użyciu dużych ciężarów. W diecie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią nadwyżkę kaloryczną. Należy systematycznie zwiększać ilość spożywanych kalorii, aż do momentu, w którym zauważymy przyrost mięśni. Szybki metabolizm to również większe ryzyko katabolizmu, czyli sytuacji, w której nasz organizm wykorzystuje aminokwasy z mięśni jako źródło energii. Żeby temu zapobiec, powinniśmy codziennie spożywać 5-10 g BCAA. Najlepiej podzielić to na dwie porcje, z czego jedną przyjmujemy przed treningiem, a drugą po nim. Oprócz tego dziennie powinniśmy spożywać około 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała.

Endomorfik to osoba o wolnej przemianie materii. W tym wypadku charakterystyczne są tak zwane grube kości, a także wolny metabolizm. Nawet nieduża nadwyżka kalorii powoduje odkładanie się tłuszczu, który gromadzi się głównie wokół narządów wewnętrznych i brzucha. W treningu siłowym, podobnie jak u ektomorfika, dobrze sprawdzą się duże ciężary. Z czasem kiedy przybędzie nam masy mięśniowej, nasz metabolizm powinien nieco przyspieszyć. Jeśli jednak zależy nam na spalaniu tkanki tłuszczowej, to warto wprowadzić cardio lub interwały. Druga opcja będzie lepsza, gdyż podkręca metabolizm do 2-3 dni po zakończonym treningu. W drodze do wymarzonej sylwetki powinniśmy się skupić na diecie. Ważne jest przede wszystkim liczenie kalorii, żeby nie dopuścić do gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Ostatni somatotyp to mezomorfik, który charakteryzuje się atletyczną budową ciała. W tym wypadku najłatwiej będzie nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Mezomorfik charakteryzuje się łatwością przybierania masy mięśniowej, a także szybkim spalaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. W tym wypadku przy odpowiedniej diecie i planie treningowym najszybciej osiągniemy umięśniona sylwetkę. Mezomorficy mają również lepszą i szybszą regenerację. Dzięki temu możemy ćwiczyć więcej i ciężej, co oczywiście przekłada się na szybki wzrost masy mięśniowej. Tutaj dobrze sprawdzi się zarówno trening z dużymi ciężarami, ale również kalistenika, czyli trening z wykorzystaniem masy własnego ciała. Dieta powinna być dostosowana do aktualnego celu. Do budowania masy mięśniowej potrzebujemy nadwyżki kalorii, a do spalania tkanki tłuszczowej deficytu. Powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość białka i węglowodanów w diecie. Białko jest niezbędne do budowania mięśni, a węglowodany są głównym źródłem energii, która jest potrzebna do codziennego funkcjonowania i do treningów.