Wszyscy wiedzą, że cukier może być szkodliwy dla zdrowia. Odrobina cukru w diecie nie musi być niczym złym, ale nadużywanie go może być bardzo szkodliwe. Wiedza o tym, ile kalorii pochodzi z cukru, może pomóc w utracie wagi lub w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Zawartość kalorii w cukrze – jak sprawdzić?

Jeśli regularnie dodajesz do jedzenia lub napojów substancje słodzące, takie jak cukier granulowany lub brązowy, ważne jest, aby wiedzieć, ile kalorii wnosi ona do dziennego spożycia. Można również porównać ilość kalorii spożywanych z cukru z zaleceniami dotyczącymi spożycia cukru.

Zmierz ilość cukru

Zmierz ilość cukru dodawanego do jedzenia lub napoju, aby określić całkowitą liczbę łyżeczek, które dodatkowo dodajesz. Dla porównania, jedna łyżka stołowa odpowiada 3 łyżeczkom, a 1/8 filiżanki odpowiada 6 łyżeczkom. Kostka cukru to około 1/2 łyżeczki.

Pomnóż sumę

Pomnóż liczbę łyżeczek przez 4, aby otrzymać całkowitą liczbę gramów cukru. Na jedną łyżeczkę cukru granulowanego przypadają 4 gramy cukru.

Przelicz kalorie w cukrze

Pomnóż całkowitą ilość gramów cukru z kroku 2 przez 4, aby otrzymać całkowitą ilość kalorii z cukru, ponieważ na każdy gram cukru przypadają 4 kalorie. Na przykład 8 gramów cukru, czyli 2 łyżeczki, zawiera 32 kalorie.

O czym nie wolno zapomnieć?

Można porównać dzienną dawkę kalorii pochodzących z cukru z zaleceniami, które mówią, że kobiety powinny otrzymywać nie więcej niż 100 kalorii dziennie z cukru dodanego, a mężczyźni nie więcej niż 150 kalorii dziennie z cukru.

Pamiętaj, że wiele przetworzonych i pakowanych produktów spożywczych, takich jak desery, wypieki, słodycze i napoje bezalkoholowe, również zawiera dodatek cukru. Zamiast spożywać pokarmy z dodatkiem cukru, lepiej jest wybierać produkty pełnoziarniste o naturalnej słodyczy, takie jak owoce i mleko, aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych w przeliczeniu na kalorie.

Podsumowanie artykułu o liczbie kalorii w cukrze

Należy pamiętać, że dieta bogata w cukier może prowadzić do wysokiego poziomu trójglicerydów, słabej kontroli poziomu cukru we krwi, przyrostu masy ciała oraz braku witamin i składników mineralnych w diecie. W związku z tym należy pamiętać, że utrzymanie zdrowej diety jest niezbędne dla organizmu, dlatego im mniej cukru dodaje się do codziennej diety, tym lepiej.

Więcej wpisów o kulinariach, znajdziesz w serwisie slodkosci.pl.