Aby prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe elementy: jedzenie, sport i odpoczynek. Niestety wiele osób ćwiczy regularnie, ale zupełnie nie wie, co jeść przed treningiem i co jeść po treningu.

Co należy jeść przed treningiem?

Eksperci zalecają, aby spożywać od 0,25 do 0,4 grama białka na kilogram masy ciała. Pomoże to w osiągnięciu lepszych wyników podczas ćwiczeń fizycznych. W tym celu dobrze jest spożywać takie produkty, jak jogurty lub mleko, nasiona roślin strączkowych, mięso lub jaja.

Białko serwatkowe to kolejna doskonała opcja do przyjmowania przed treningiem. Spożywanie węglowodanów jest również ważne, jeśli chodzi o minimalizowanie uszkodzeń mięśni podczas uprawiania sportu. Dlatego też można wybierać takie produkty, jak pełnoziarniste płatki zbożowe lub owoce. Kofeinę warto spożywać przed treningiem, ponieważ przeciwdziała ona ewentualnemu zmęczeniu i poprawia koncentrację. Dlatego przed ćwiczeniami fizycznymi dobrze jest wypić filiżankę kawy lub herbaty.

Co jeść po treningu?

Odżywianie po treningu jest bardzo podobne do tego, co należy jeść przed ćwiczeniami. W przypadku konieczności szybkiego powrotu do zdrowia należy zwrócić uwagę na spożycie węglowodanów, w szczególności około 1,2 grama na kilogram masy ciała. Oprócz pokarmów stałych można wybrać węglowodany w postaci płynnej, takie jak słynne napoje izotoniczne. Jeśli nie jest to możliwe, można wybrać owoce, płatki śniadaniowe lub produkty mleczne.

W każdym razie dieta po wysiłku fizycznym zależy w dużej mierze od intensywności i objętości treningu. Jazda na rowerze przez 30 minut to nie to samo, co wykonywanie ćwiczeń o wysokiej intensywności, takich jak crossfit. Spożycie białka jest również bardzo ważne, dlatego można wybrać mięso, ryby lub jajka.

Więcej wpisów dotyczących zdrowego stylu życia, znajdziesz w serwisie www.healthy.pl.

Znaczenie dobrego nawodnienia w treningu

Poza odpowiednią dietą, picie dużej ilości wody i utrzymywanie optymalnego nawodnienia organizmu jest niezbędne przed i po uprawianiu sportu. To, ile wody należy pić, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć i waga osoby ćwiczącej.

Wiele osób nie przywiązuje wagi do nawodnienia organizmu, które jest niezbędne podczas uprawiania każdego rodzaju sportu. Aby wiedzieć, czy jesteś dobrze nawodniony i pijesz wystarczającą ilość wody, powinieneś sprawdzić kolor swojego moczu. Powinien mieć jasny kolor, ponieważ jeśli jest zbyt ciemny, może to oznaczać, że należy pić dużo więcej wody.

Oczywiście nawodnienie jest również niezbędne podczas ćwiczeń. Jeżeli trening jest bardzo intensywny i długotrwały, ważne jest, aby pić napoje izotoniczne, aby szybko uzupełnić straty elektrolitów spowodowane nadmiernym poceniem się.