Nie trzeba mieć żadnej wiedzy na temat przebiegu ciąży, aby się domyślać, że kobieta, która w tym okresie swojego życia pozostanie aktywna, będzie cieszyć się lepszym zdrowiem i na pewno dużo szybciej uda jej się wrócić po porodzie do formy niżeli jej biernym koleżankom. A jak to wszystko wygląda z punktu widzenia dziecka? Czy trening w ciąży wspomaga rozwój płodu, czy może jest jednak wręcz przeciwnie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Aktywna i zdrowa mama to i zdrowe dziecko.

O aktywności fizycznej podczas ciąży

Nawet delikatne, proste i lekkie ćwiczenia, jeżeli tylko będą podejmowane przez kobietę regularnie, będą mieć olbrzymi (wyłącznie pozytywny!) wpływ na przebieg rozwoju płodu i to na każdym etapie ciąży. Ćwiczenia zawsze korzystnie działają na układ krążenia. Pomagają krwi szybciej i efektywniej krążyć w naczyniach krwionośnych, co z kolei sprawia, że jest ona lepiej przenoszona bezpośrednio do łożyska. Oczywiście musimy być świadomi tego, jak ważne jest nawodnienie w ciągu dnia i podczas uprawiania sportu. Wtedy wraz z krwią docierają do niego przeróżne substancje odżywcze. Efekt lepszego krążenia krwi okaże się szczególnie korzystny u tych kobiet, które wskutek ciąży nabawiły się anemii.

Ćwiczenia w ciąży – choć nie jest to wcale takie oczywiste – mogą pomóc mamie nawiązać pewnego rodzaju kontakt z dzieckiem. Maluszek jest świadomy różnych aktywności podejmowanych przez kobietę. Zazwyczaj też dobrze czuje się wtedy, gdy jego mama jest szczęśliwa, a podczas treningu zwykle dochodzi do wyraźnej poprawy samopoczucia. Trening można też potraktować jako taki czas dla siebie. A przyszłe mamy zazwyczaj wcale go nie mają, zwłaszcza jeśli muszą godzić kolejną ciążę z opieką nad domem i wychowywaniem starszych już szkrabów.

Trening w ciąży prawie zawsze jest zdrowy i dobry zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka. Zanim jednak kobieta postanowi na dobre zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny, powinna skonsultować się z lekarzem i szczegółowo omówić z nim ten temat. W pewnych przypadkach klasyczne ćwiczenia w ciąży mogą okazać się niewskazane. Wtedy jednak zwykle można je zastąpić spacerami.