Szczyt sezonu ćwiczeń na siłowni i największe wpływy do kieszeni ich właścicieli przypadają na styczeń. Jest to zauważalna tendencja także w innych ośrodkach aktywności fizycznej np. klubach sportów walki. Akurat w tym okresie najwięcej ludzi zapisuje się na zajęcia. Nowi trenujący czując zbliżające się lato, będąc pod presją postanowień noworocznych wylęgają z domów i idą do miejsca kaźni. Niestety większość z nich porzuca swoje plany, przetrenowują się na początku, łatwo zniechęcają się brakiem szybkich efektów w postaci utraty wagi i zbędnych centymetrów lub w przypadku niektórych przybrania paru „dobrych” kilogramów masy mięśniowej. Postaram się wskazać błędy początkujących sportowców-amatorów, które nie pozwalają im rozwijać swojego ciała, ale przede wszystkim przedstawić sposoby ich unikania.

Słaba motywacja, brak jasno określonych celów


Często, rozmawiając z ludźmi, którzy narzekają na swoją sylwetkę słyszę argumenty typu „Mam do tego słabe geny”, „Nie mam pieniędzy na karnet na siłownię i odżywki”. Jest to wtedy sygnał, że taka osoba raczej szuka wymówek do tego, żeby nie ćwiczyć, usprawiedliwia swoje lenistwo i brak prawdziwych chęci. Pamiętajmy, że to my sami siebie musimy zmotywować do pracy, a nie tylko czekać aż uda się to zrobić komuś innemu. Ćwiczenia fizyczne to jest coś, co robimy dla swojego zdrowia, czyli przy okazji również dla ludzi, na których nam zależy, ponieważ lepsza kondycja zdrowotna to lepsze samopoczucie, większa chęć do działania i pomagania innym. Sporty walki lub inne dyscypliny łączące wysiłek i funkcjonalność pomagają również rozwiązywać problemy, dają poczucie bezpieczeństwa, większą pewność siebie, chociażby w kontaktach z innymi ludźmi.
Podstawą przy wstępowaniu na swoją ścieżkę rozwoju jest wyznaczanie celów. Najlepiej zacząć od małych, ale konkretnych i racjonalnych kroczków np. „Od dzisiaj będę ćwiczył pół godziny dziennie, odstawię słodkie napoje, nie będę podjadał między posiłkami”. Satysfakcja z uczciwego wypełniania swoich postanowień, nawet tych małych, jest świetnym uczuciem i napędza do robienia dalszych postępów. Wyznaczanie sobie mało przemyślanych celów typu „Od dzisiaj jem 1000 kcal dziennie” mija się z celem, ponieważ na dłuższą metę może to mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, a pierwszym efektem który uzyskamy będzie złe samopoczucie i rezygnacja.

Przetrenowywanie się na starcie


Jest to często występująca sytuacja- delikwent przychodzi na siłownie pierwszy raz, bierze niebotyczne obciążenie i macha ciężarami aż do upadłego. W tym przypadku słowo „macha” uważam za adekwatne do sytuacji, ponieważ brak techniki, spowodowany zbyt dużym obciążeniem daje dosyć komiczny efekt i nie przypomina ćwiczeń, które mają pomóc rozbudowywać mięśnie. Takie podejście do treningu spowoduje prędzej kontuzję stawów i urazy kręgosłupa niż uzyskanie lepszej sylwetki, dlatego przy pierwszych kontaktach ze sportem siłowym polecam używanie maszyn i mniejszego obciążenia na wolnych ciężarach, aż do wypracowania poprawnej techniki lub po prostu zajęcia z trenerem personalnym.
A może zamiast wydawać pieniądze na siłownie, zacznij ćwiczyć w domu? Wykorzystanie ciężaru własnego ciała nie jest złym pomysłem, ponieważ zwiększa naszą realną siłę, czyli taką, która przyda nam się w codziennym życiu, chociażby przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów. W tym przypadku również pamiętajmy o racjonalnym treningu.

Zbyt duże oczekiwania


Jeśli chodzi o manipulowanie wyglądem swojej sylwetki, to jest to proces powolny i wymagający poświęcenia nie tylko przy ćwiczeniach, ale również w codziennej diecie. która niestety stanowi 80% sukcesu. Nie zawsze jest kolorowo, na przykład: w trakcie pierwszego tygodnia odchudzania możemy pozbyć się nawet 5-ciu kilogramów, ponieważ organizm traci wodę, potem waga schodzi co raz wolniej, czasem stoi w miejscu. W tym ostatnim przypadku najwięcej ludzi poddaje się i powraca do starych nawyków. Bardzo pomocną cechą jest tutaj wytrwałość, która pozwoli przetrwać trudniejsze momenty doprowadzi w końcu do momentu, w którym będziemy uzależnieni od ćwiczeń, a zdrowe jedzenie będzie sprawiało przyjemność. Wszystko to przełoży się na nową, lepszą jakość życia pełnego energii i sił do działania.