Po trwającym kilkanaście lat ciągłym wzrostowym trendzie zainteresowania biegami ulicznymi, od niedawna można zaobserwować coraz większą popularność długodystansowych biegów terenowym, crossowych, trailowych czy też górskich. Nazewnictwo i systematyka tychże biegów może być różna, ale ideą jest bieganie bliżej natury, poza asfaltem i ulicznym ruchem, w trudniejszym ale bardziej dzikim terenie.

Ze względu na specyfikę tego typu aktywności, także wyposażenia zawodnika biegającego w terenie znacząco różni się od biegacza “ulicznego”. Oprócz różnic oczywistych, czyli innego obuwia, lista gadżetów używanych przez biegaczy terenowych jest dużo dłuższa niż tych biegających dziesiątki, półmaratony czy maratony po asfalcie.

Co zatem jest niezbędne do rozpoczęcia przygody z biegami terenowymi?

Plecak i bidony

Bieganie po szlakach powoduje, że dostęp do wody i przekąsek jest dużo trudniejszy niż w przypadku biegów “po mieście”, dlatego bardzo istotne jest posiadanie odpowiedniego plecaka, zapewniającego możliwość spakowania odpowiedniego zapasu wody i pożywienia na długi trening lub zawody. Musi to być sprzęt przeznaczony do biegania, aby uniknąć niewygód i otarć. Biegowy plecak często wyposażonych jest w bukłak z wodą i specjalne uchwyty na bidony, tak aby biegacz mógł ze sobą zabrać nawet kilka litrów wody i napojów.

Zegarek z nawigacją

W przypadku biegów ulicznych specjalny zegarek biegowy z GPS jest tylko ewentualnym gadżetem, ułatwiającym planowanie i śledzenie postępów w treningach. W biegach terenowych, szczególnie górskich nawigacja staje się elementem obowiązkowym. Zgubienie trasy czy szlaku podczas biegu, może być nie tylko nieprzyjemną przygodą ale może stać się realnym niebezpieczeństwem utraty zdrowia a nawet życia.

Kurtka i folia NRC

Biegając w mieście najczęściej nie mamy potrzeby zabierania dodatkowych części garderoby na trening czy zawody. W górach czy na długodystansowych biegowych szlakach musimy być przygotowani na gwałtowne zmiany pogody oraz zróżnicowaną i często nieprzewidywalną aurę. Dlatego w bagażu biegacza trailowego powinna znaleźć się co najmniej cienka nieprzemakalna kurtka oraz tzw. folia NRC jako doraźny środek zapobiegający przegrzaniu czy wychłodzeniu.

Latarka czołówka

W przypadku biegów długodystansowych które nierzadko odbywają się także nocą, źródło światła jest oczywistym niezbędnym elementem wyposażenia. Niemniej, także w przypadku biegów “dziennych”, warto mieć ze sobą naładowaną czołówkę. Bieganie w terenie zawsze może skończyć się nieprzewidzianymi opóźnieniami i planowany w dziennym świetle powrót z treningu lub zawodów, może przerodzić się z bieg po zmroku.

Zobacz też, jak bawiono się na Kwietniowym Biegu Wiewiórki w Rudzie Śląskiej na rudainfo.pl.

“Wyposażenie obowiązkowe jest obowiązkowe”

Do powyższej listy można dodawać kolejne elementy wyposażenia, takie jak biegowe kije, osłony na buty, specjalistyczne elementy garderoby, niemniej wymienione sprzęty długodystansowy biegacz trailowy powinien traktować jako niezbędnik. Jak ważne jest wyposażenie biegacza wiedzą także organizatorzy biegów górskich oraz terenowych i już na etapie zapisów często informują o wyposażeniu zalecanym oraz obowiązkowym, bez którego zawodnik nie zostanie dopuszczony do biegu. Należy o tym pamiętać, szczególnie gdy wcześniej biegaliśmy tylko biegi uliczne, gdzie punkty gastronomiczne ustawiane przez organizatorów często zapewniały wszystko co niezbędne dla biegacza, a zejście z trasy nie wiązało się z koniecznością wielogodzinnego przedzierania się do punktu z którego możliwy jest ewentualny dalszy transport.